Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Hőszivattyú

A hőszivattyú egy energetikai berendezés, mely nagy energiahatékonysággal képes fűteni, hűteni, valamint használati melegvizet (HMV) előállítani. A hőszivattyút megújuló energiának lehet és kell is tekinteni, mivel nagyrészt a környezet (levegő, talaj, víz) hőenergiáját hasznosítja fűtési vagy hűtési energiaként kis mennyiségű villamosenergiából (körülbelül 75 és 25 % a megoszlás). Ezt mind sokkal jobb hatásfokkal csinálja, mint a hagyományos fűtőberendezések. Mindezen felül nagyon alacsony a karbantartási igénye. Típusait tekintve vannak monoblokk levegő-víz hőszivattyú, osztott levegő-víz hőszivattyú és osztott levegő-víz hőszivattyú integrált HMV tartállyal. 


KÉRJ SZEMÉLYRE SZABOTT AJÁNLATOT HŐSZIVATTYÚ TELEPÍTÉSRE VAGY ÍRJ AZ INFO@POWERIE.HU EMAIL CÍMRE.


Tájékozódj hőszivattyú telepítéssel, a hőszivattyú működésével és egyéb fontos kérdésekkel kapcsolatban blogbejegyzéseinkben.

A hőszivattyú működési elve

A hőszivattyú olyan energetikai berendezés, mely a környezetből elvont hőenergiát hasznosítva, magas energiahatékonysággal képes biztosítani az adott ingatlan fűtését, hűtését, vagy használati melegvíz (HMV) előállítását.

A hőszivattyú működése gyakorlatilag megújuló energia révén valósul meg, mivel jelentős mértékben, - körülbelül 75%-ban - a természet (így például a levegő, a talaj és a víz) energiáit hasznosítja, az ehhez szükséges maradékot pedig villamos energiából fedezi, amely szintén származhat akár napelemekből is. A hőszivattyúk hatásfoka a hagyományos fűtési rendszereknél jóval kedvezőbb, mivel a működésükhöz szükséges folyamatokat rendkívül energiahatékonyan viszik véghez.

 

Mi történik a hőszivattyú működése során?

A berendezés természetes hőátadás elvén működik, melyet a melegebb közeg közvetít a hidegebb közeg számára. A hőszivattyúk működése a hűtőgépek technológiájával ellentétes: nem a meleg levegőt szállítják el a beltéri közegből, hanem a külső környezetből történő hőkivonás útján juttatják azt a beltéri egységbe. A berendezésben található hűtőközeg a légkör, a talaj, vagy talajvíz hőjét vonja el, majd kompressziót követően bocsájtja azt ki.

A folyamat az alábbi főbb lépések mentén valósul meg.

  • Elpárologtatás

A folyékony halmazállapotú és alacsonyabb hőmérséklettel bíró hűtőközeg képes a magasabb környezeti hő elnyelésére. A hőszivattyúk hűtőközegét általában speciális gázok alkotják, melynek halmazállapota a hőmérséklet és a nyomás változása miatt módosul, a folyadék elpárolog.

  • Sűrítés

Az immár gáz halmazállapotban lévő hűtőközegből a hőszivattyú kompresszora segítségével további hőenergia nyerhető ki. Ez az alkatrész összepréseli a hőcserélőből kiáramló gázt, melynek hőmérséklete és nyomása ezáltal nő. Habár a kompresszor elektromos árammal működik, de a magas energiahatékonyságú berendezésnek köszönhetően ez az energiaigény a teljes folyamat során kevésbé számottevő.

  • Cseppfolyósítás

A kompresszor segítségével sűrített és hevített gáz útja ismételten egy hőcserélőbe vezet. A hőcsere nyomán itt már közvetlenül a fűtési rendszer kapja a hőt. A hőleadás nyomán a gáz halmazállapotban lévő hűtőközeg folyékonnyá válik, lecsapódik, azaz kondenzálódik. Magát a hőcserélő alkatrészt, melyben ez megvalósul, kondenzátornak hívjuk.

  • Oldódás

A kellő hőmérsékletet elért fűtővíz felmelegítése után már csak a folyékony, meleg hűtőközeget szükséges elvezetni a kinti egységbe. Ez az úgynevezett expanziós szelepen keresztül valósul meg, ahol az alacsony nyomású oldalra jutó hűtőközeg végezetül a kinti hőmérsékletnél alacsonyabb hőmérsékletűre hűl és az elpárologtatóba kerül.

 

A hőszivattyúk típusai:

  • Levegő-levegő hőszivattyúk:

A levegő-levegő hőszivattyú működése a levegőből kivont hő cserélésével valósul meg. A klímaberendezések is ezen az elven működnek. Felépítésük egyszerű, működésük gyors és hatékony.

  • Levegő-víz hőszivattyú:

A levegő-víz hőszivattyú szintén levegőből történik a hő kinyerése, ám a hőt leadó közeg ez esetben folyadék (víz), ennek köszönhetően a levegő-víz hőszivattyúk melegvíz előállítására is alkalmasak.  Kiegészítő fűtési rendszerként, de akár önállóan is egyszerűen telepíthetők, emellett a helyigényük is kicsi.

  • Víz-víz hőszivattyú:

A víz-víz hőszivattyú esetében a szükséges energiaforrást a talajvíz szolgáltatja, melyhez minimum kettő kút fúrása szükséges. Telepítésük költségigényesebb és megvalósítása kizárólag az erre alkalmas területi adottságok esetén lehetséges.

  • Talaj, vagy földszondás hőszivattyú:

A föld geotermikus hőjének hasznosításával működő hőszivattyúk üzemeléséhez talajszondák telepítése szükséges. Azt, hogy pontosan hány darab szondára van szükség, nem csak a talaj minősége határozza meg, hanem az elérni kívánt hőenergia nagysága is. A hűtésre és fűtésre is egyaránt alkalmazható berendezés telepítése engedélyköteles.

Cégünk a levegő-levegő hőszivattyúk (klíma berendezések) mellett levegő-víz hőszivattyúkkal is foglalkozik.

 

 A levegő-víz hőszivattyúk típusai:

  • Monoblokk hőszivattyúk:

 A monoblokk hőszivattyúk kizárólag egyetlen kültéri egységből állnak. Ezt az egységet csatlakoztatják a már meglévő vizes fűtési rendszer vízcsöveire, majd ellátják az eszközt a működéséhez szükséges kültéri árammal. Beüzemelését nem csak olyan szakember végezheti el, akinek a hűtőkör megbontására és szerelésére megfelelő jogosultsága van. A szerkezetet speciális fagyálló folyadékkal kell feltölteni, mivel a vízcsövek az ingatlanba haladnak, továbbá a beltéri hőcserélés is biztosítandó, ugyanis a fűtési rendszer vize nem keveredhet a fagyállós vízzel. Monoblokk hőszivattyúinkat itt találod.

  • Osztott levegő-víz hőszivattyúk: 

Kettő (azaz egy kültéri és egy beltéri) egységből állnak. Beszerelésükhöz már mindenképpen olyan szakembert kell igénybe vennünk, aki ehhez megfelelő jogosultságokkal rendelkezik. A monoblokk hőszivattyúkkal ellentétben a fűtési vizes rendszert és a működéshez szükséges áramforrást a hőszivattyú beltéri egységéhez szükséges csatlakoztatni. Osztott levegő-víz hőszivattyúinkat itt találod.

  • Osztott (levegő-víz) hőszivattyú integrált HMV (használati melegvíz) tartállyal:

Az osztott rendszerű levegő-víz hőszivattyúkhoz hasonló berendezések abban különböznek előbbi társaiktól, hogy beltéri egységük egyben háztartási melegvíz (HMV) tartályként is funkcionál. Bár telepítésük a monoblokk rendszereknél magasabb költségekkel jár, de mivel a fűtési rendszer hővesztesége is kisebb, így összességében a rendszer hatékonysága is jobb. Az osztott (levegő-víz) hőszivattyúinkat integrált HMV tartállyal itt találod.

Fan-coil berendezéseink mellett fan-coil tartozékokat, valamint egyéb kiegészítő termékeket is találsz nálunk, melyekről a termékkategóriák adatlapján bővebb információkat olvashatsz.

 

A hőszivattyú előnyei és hátrányai

Nézzük a leglényegesebb tudnivalókat, mielőtt hőszivattyú telepítése mellett döntenénk.

A hőszivattyúk előnyei:

  • Költséghatékony: hűtési, fűtési, vagy melegvíz előállítási igényeinket lényegesen kisebb hosszútávú költségráfordítással biztosíthatjuk. Hőszivattyús rendszerekkel ráadásul a kedvezményes H áramtarifát is igénybe vehetjük!

  • Értéknövelő: egy hőszivattyú telepítése pozitívan hat az ingatlan energetikai jellemzőire, emellett pedig az ingatlan értékét is jelentősen növeli.

  • Környezetbarát és ökotudatos: a hőszivattyúk működése nem jár szén-dioxid, vagy egyéb károsanyag kibocsátással, valamint azok működése az egyre szigorodó környezetvédelmi szempontokat is maximálisan kielégíti

  • Üzemeltetése költséghatékony: a karbantartási költségek nem számottevőek, nagyobb összegű rendszeres ráfordításokat nem igényel

 

És az esetleges hátrányok:

  • A beruházás jelentősebb költségigénnyel jár: a hőszivattyú telepítésére érdemes egy hosszabb távú befektetésként tekinteni, hiszen a kezdetben magasabb összegű ráfordítás a rendszeres használattal térül meg.

  • Szokatlan zajforrás lehet: a beszerelést megelőzően mindenképp érdemes felmérni, hogy a telepítés tervezett helyén mennyire lehet zavaró a működéssel együtt járó zaj. Szerencsére már elérhetők kifejezetten csendes modellek is.

  • Télen kisebb teljesítmény HMV (használati meleg-víz) előállítás közben: bár a hőszivattyú által történő HMV előállítása elviekben minden évszakban lehetséges, ám ez télen jóval kisebb hatékonysági fok mellett valósul meg és ez a kompresszort is jelentősen megterheli.

 

Összességében a hőszivattyúk rendkívül korszerű és innovatív megoldást jelenthetnek otthonunk energiaigényeinek fedezésére. A fentieken túl azonban számos egyéb tényező is szerepet játszhat a megfelelő döntéshozatalban, ezért a telepítés előtt célszerű felkészült szakemberek tanácsait kérni. A Powerie csapata örömmel válaszol a felmerülő kérdésekre, és szükség esetén konzultációval, helyszíni felmérésekkel segítjük ügyfeleinket a választásban.

 

Hőszivattyú választási kisokos:

Nézzük meg, mire érdemes odafigyelni annak érdekében, hogy a széles termékkínálatból az igényeinkhez leginkább illeszkedő hőszivattyút választhassuk.

  • Mi a célunk berendezéssel?

Első körben azt kell tisztáznunk, hogy fűtésre, hűtésre, vagy melegvíz-előállításra kívánjuk-e használni a berendezést. Emellett azt is fel kell mérni, hogy melyek az ingatlan fontosabb, - a telepítést is befolyásoló - adottságai és mekkora annak a hővesztesége, melyhez hőszükségletszámítást szükséges végeztetni.

  • A hőszivattyú teljesítménye és energiahatékonysága

Az igények felmérését követően már meghatározható az a teljesítmény is, amelyre télen és nyáron szükség lesz. A berendezés fűtési szezonális hatékonysági fokát annak SCOP értéke fejezi ki, ami a kedvezményes tarifa igénylési lehetőség kapcsán is fontos paraméter.

A megfelelő teljesítményre azért is érdemes odafigyelni, mert a hőszivattyú túlméretezését minden esetben el kell kerülni: az ugyanis az eszköz feleslegesen ismétlődő ki,- és bekapcsolását eredményezheti, ami akár annak károsodáshoz is vezethet.

Szakszerű tanácsadással könnyen kiválaszthatjuk azt a berendezést, mely hatékonyan, kedvező energiahatékonysági besorolás mellett, alacsony fogyasztással működik.

  • Zajszint

A döntés során a berendezés várható zajszintjére is érdemes figyelni, mivel a hőszivattyú jellegzetes búgó hangja zavaró lehet például akkor, ha a kültéri egység közel van a lakótérhez, vagy a kertben, ahol egész éven sok időt töltünk. Termékválasztékunkban  már rendkívül csendes működésű modellek is elérhetőek.

  • Vannak-e egyéb igényeink?

Végezetül érdemes azt is mérlegelni, hogy felmerülnek-e egyéb igényeink a hőszivattyúval, vagy annak üzemeltetésével összefüggésben. Berendezéseink egy részében például már beépített Wi-Fi funkció is található, mely az akár távolról történő vezérlést is lehetővé teszi.

 

A hőszivattyú elhelyezése:               

Mivel a hőszivattyú rendszer, valamint az ehhez kapcsolódó elemek, (mint például a használati melegvíz-tartály) átlagos mérete körülbelül 2-6 négyzetméter, így a telepítést megelőzően érdemes alaposan megtervezni annak lehetséges helyét is. Optimális esetben javasolt egy külön helyiséget kijelölni erre a célra, de szakszerű tanácsadással a meglévő épületek esetében is könnyen megtalálhatjuk a megfelelő helyszínt, például a pincében, vagy a garázsban. A hálószoba melletti, vagy a tetőtérbe történő telepítést érdemes kerülni, ugyanis a kompresszor, a motoros szelepek, vagy a keringtető szivattyúk működése erős zajjal járhat.

 

A hőszivattyú beszerelése:

A hőszivattyú telepítése nem csak újonnan épülő ingatlanok, hanem meglévő otthonok, családi házak esetében is jó döntés lehet akár egy felújítás, vagy korszerűsítés keretein belül.

A Powerie munkatársai nem csupán a megfelelő eszköz kiválasztásában, hanem annak telepítése során is teljes körű segítséget nyújtanak. Ennek keretében nem csak előzetes konzultációval, hanem akár helyszíni felméréssel is igyekszünk minden, – a telepítést megelőző - lényeges körülményt feltárni. Természetesen a beszerelést követően, az üzemeltetés során is rendelkezésre állunk, bármilyen felmerülő kérdés, vagy probléma esetén.

 

Weboldalunkon keresztül egyszerűen kérhetsz személyre szabott ajánlatot hőszivattyú telepítésre  , hívhatsz bennünket a +36-20-257-7457-es telefonszámon, de e-mailt is írhatsz is nekünk az info@powerie.hu  címre, ahol minden kérdést igyekszünk megválaszolni.  A hőszivattyúk működésével, azok telepítésével és más fontos tudnivalókkal kapcsolatban blogbejegyzéseinkben is hasznos információkat olvashatsz,  termékválasztékunkból pedig előzetesen itt böngészhetsz.